A Vörösmarty Színház igazgatója, Szikora János, aki maga is szerepel az egyik kisfilmben, felajánlotta a filmeket a hazai és határon túli magyar színházigazgatóknak. Mint elmondta, azért érdemes felhívni a figyelmet a színházi etikett fontosságára, mert ez is hozzátartozik ahhoz a közös kincshez, ahhoz a szélesebb értelemben vett kultúrához, amit a színházi közösség együtt őriz.
Csörgés, zörgés, mobilozás, szipogás, tüsszögés, késés és pusmogás. Ismerős? Mindenki, aki rendszeres színházlátogató, találkozott már ezekkel a nézőtéri aktivitásokkal és az ezekkel járó zajokkal.
A Vörösmarty Színház Etikett-tikett című videó-szkeccs sorozatában azokat a nézői viselkedéseket szerették volna bemutatni, amelyek a tapasztalatok szerint a leggyakrabban fordulnak elő és a legzavaróbbak tudnak lenni, nem csak a nézőtéren ülők számára, de sokszor a színpadon játszóknak is.
"Rengeteg visszajelzést kaptunk a színházon belül színészektől, művészeti- és nézőtéri munkatársaktól, de legfőképpen a közönség tagjaitól, hogy bizonyos esetekben általánosan tapasztalható, zavaró nézői viselkedéssel találkoztak" – mesélték.
Ezek alapján a legkellemetlenebbek a késés; amikor valaki betegen jön színházba; a nézőtéren való evés és ivás; a nézőtéri telefonhasználat, az előadás közbeni beszélgetés; illetve a hírhedten hangos cukorka papírok kibontása.
A kisfilmekben a leggyakrabban előforduló problémákra fókuszáltak, amelyek sokaknak kézenfekvőnek tűnhetnek, viszont a gyakorlat azt mutatja, nem árt felfrissíteni a tudást ezekkel a témákkal kapcsolatban.
"Ezeket humorosan, sokszor kisebb túlzásokkal mutatjuk be, pontosan azért, mert fontosnak tartottuk, hogy néha nevessünk magunkon is, amellett, hogy közben gondolunk nézőtársainkra, illetve az előadásban szereplő színészekre" – tették hozzá.
A kisfilmek:
etikett, nézők, Vörösmarty Szinház
Szólj hozzá!